Jakie są gatunki kaw?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Jest dobrym źródłem antyoksydantów i kofeiny, ale istnieje kilka odmian, o których powinieneś wiedzieć, jeśli jesteś zainteresowany parzeniem lub paleniem własnej kawy.

Kawa zielona

Zielona kawa to niepalone ziarna. Pochodzi z rośliny i jest dostarczana do palarni. Można by pomyśleć, że zielona kawa byłaby nazywana “surową”, ponieważ nie została jeszcze poddana procesowi palenia, ale technicznie rzecz biorąc, nazywa się ją “zieloną”. Kiedy palisz własne ziarna w domu, są one określane jako “zielone”, mimo że są już palone (ponieważ jest to wygodniejsze niż mówienie “palone, ale jeszcze nie palone”).

Kawa najwyższej jakości palona

Kawa palona to najbardziej popularna forma kawy. Powstaje w wyniku prażenia zielonych ziaren w rozgrzanym piecu, aż zbrązowieją i nabiorą specyficznego smaku. Im dłuższy czas palenia, tym ciemniejsza będzie kawa. Poziomy palenia dla różnych rodzajów ziaren mogą wahać się od jasnego do ciemnego, ale ogólnie rzecz biorąc, lżej palone kawy mają jaśniejszy smak niż te palone w ciemniejszych stopniach (na przykład: espresso i French roast).

Kawa mielona

Kawa mielona jest najbardziej rozpowszechnioną formą kawy. Używa się jej do parzenia lub robienia espresso, a także do robienia cappuccino, latte i innych napojów.

Kawa rozpuszczalna

Kawa rozpuszczalna to napój przygotowywany z kawy rozpuszczalnej, która jest zaparzana, a następnie suszona. Otrzymany produkt może być przechowywany w postaci suchej lub rozpuszczony w wodzie lub mleku w celu uzyskania napoju instant. Kawa instant może być wykonana z wielu różnych składników, ale zazwyczaj zawiera jeden z tych trzech rodzajów mielonej kawy palonej:

  • Arabiki (takie jak Kolumbia lub Sumatra)
  • Robusty (np. Tanzania)
  • Liberica (uprawiana w Ameryce Południowej)

Podsumowanie

Istnieje wiele rodzajów kawy, których możesz użyć do zaparzenia swojego ulubionego napoju, ale ważne jest, aby wiedzieć, który z nich najbardziej odpowiada Twojemu gustowi.Najczęściej spotykane rodzaje kawy to Arabica, Robusta i Liberica. Te trzy rodzaje mielonych, palonych ziaren kawy są powszechnie stosowane do produkcji kawy rozpuszczalnej. Jeśli szukasz szybkiego sposobu na wypicie ulubionego naparu w podróży, wypróbuj kawę rozpuszczalną.

Tagged , , , , , , ,