Kawa – krótka historia i kilka ciekawostek

Pochodzenie kawy

Etiopia szczyci się tytułem kolebki kawy, jednego z najpopularniejszych napojów na świecie, która została odkryta w regionie Kaffa ponad tysiąc lat temu.

Legenda odkrycia kawy głosi, że pasterz kóz – Kaldi, po raz pierwszy odkrył potencjał tych ziaren, gdy zauważył, że po zjedzeniu jagód z pewnego drzewa jego kozy stały się tak energiczne, że nie chciały spać w nocy.

Jaki kraj słynie z najlepszej kawy?

Etiopia często znajduje się na szczycie listy krajów szczycących się kawą najwyższej jakości. Ma wielowiekową kulturę uprawy kawy, a tamtejsi hodowcy przez ten czas udoskonalali swoje tajniki uprawy.

Obecnie to Stany Zjednoczone mają zdecydowanie największy rynek kawowy na świecie, z przychodami sięgającymi ponad 80 miliardów dolarów. Na drugim miejscu znajduje się Brazylia, a za nią Japonia i Kanada. Jeśli chodzi o handel, dwoma wiodącymi eksporterami kawy do Stanów Zjednoczonych są Kolumbia i Brazylia.

Czym jest kawa?

Kawa mrożona to napój warzony z prażonych i zmielonych nasion tropikalnej, wiecznie zielonej kawy. Kawa jest jednym z trzech najpopularniejszych napojów na świecie (obok wody i herbaty) i jednym z najbardziej dochodowych towarów międzynarodowych.

Cztery główne rodzaje kawy to Arabica, Robusta, Excelsa i Liberica, a wszystkie cztery mają radykalnie różne profile smakowe.

Najwcześniejsze wiarygodne dowody picia kawy lub znajomości drzewa kawowego pojawiają się w połowie XV wieku w relacjach Ahmeda al-Ghaffara w Jemenie. To właśnie w Arabii po raz pierwszy prażono i parzono ziarna kawy w podobny sposób, jak przygotowuje się ją teraz.

Wpływ kawy na organizm

Kofeina zwiększa metabolizm energetyczny w całym mózgu, ale jednocześnie zmniejsza przepływ krwi. Kofeina aktywuje neurony noradrenaliny i wydaje się wpływać na miejscowe uwalnianie dopaminy, wywołując szczęście.

Chociaż wypijanie filiżanki kawy dziennie może pomóc w stymulowaniu wzrostu włosów, pamiętaj również, że picie zbyt dużej ilości może równie dobrze powodować wypadanie włosów i zatrzymać ich wzrost. 

Nadmierne spożywanie kofeiny może doprowadzić do problemów zdrowotnych takich jak bezsenność, bóle głowy lub powodować niepokój i drżenie.

Tagged , , , , , , ,